x

Ziyaretçi Vizeleri

Ziyaretçi Vizeleri

İngiltere vize başvuru merkezlerinden yapılan başvuruların en büyük kısmı Ziyaretçi vizesidir. İngiltere'yi turistik amaçlı ziyaret etmek, iş görüşmelerinde bulunmak, bir aydan kısa süreli eğitim almak ya da akrabaları ziyaret etmek amacıyla yapılan başvurulara VISITOR VISA - Ziyaretçi Vizesi verilir.

Genel hatlarıyla ziyaretçi vizeleri, 4 ana başlıkta değerlendirilebilir.

Standart Ziyaretçi Vizesi

İngiliz vize sisteminin basitleştirilmesi ve vize türlerinin daha anlaşılabilir olması amacıyla, Nisan 2015 den itibaren sayıları 10'un üzerinde olan ziyaretçi vizeleri, tek bir ziyaretçi vizesi altında birleştirilmiştir. Standard Visitor Visa (Standart Ziyaretçi Vizesi) olarak adlandırılan yeni vize türü, şu vizelerin tamamını kapsamaktadır:

Standart ziyaretçi vizesi, Çin Halk Cumhuriyet'i vatandaşları dışında minimum 6 ay süreyle onaylanır. Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarına, başvuru ve onay prosedürü çok daha kolay olan 30 gün süreli vize verilir.

Standart ziyaretçi vizesi, çok girişlidir. Vize sahibi, kendisine verilen vize süresi boyunca istediği kadar giriş çıkış yapabilir. 6 aydan daha uzun süreli olan, 2, 5 ve 10 yıllık ziyaretçi vizeleri de vardır. Uzun süreli ziyaretçi vizeleri, sanılanın aksine vize süresi boyunca İngiltere'de kalış hakkı vermez. Ziyaretçi vizesi sahipleri, (tedavi amaçlı olanlar veya anne-babasına bağlı çocuklar hariç), ülkeye 12 ay içinde en fazla toplam 180 gün kalabilirler. Bu, bir defada kalınacak süreyi değil, 12 ay içinde ülkede kalınabilecek toplam süreye işaret eder.

Standart ziyaretçi vizesi başvurularında, APPEAL yani vize reddinde mahkemeye gitme hakkı yoktur. Ancak, isteyenler pahalı ve uzun sürebilecek JUDICIAL REVIEW yoluna gidebilir veya red edildikten sonra yeniden başvuru yapabilirler.

Standart ziyaretçi vizesi ile, İngiltere'de en fazla 30 güne kadar eğitim alınabilir, iş görüşmelerinde bulunulabilir. Ancak para karşılığı bir işte çalışamazlar.

Evlilik Amaçlı Ziyaretçi Vizeleri

İngiltere'ye evlilik yapmak amacıyla seyahat edenlere verilebilir. Süresi 6 aydır.

Transit Vize

Hava veya deniz yoluyla İngiltere üzerinden diğer ülkelere seyahat etmek isteyen transit yolculara verilir. Süresi 48 saattir.

Ziyaretçi vizeleri hakkında avukatlık hizmetimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için tıklayın