x

Süresiz Oturum İzni

İngiltere'de genelde iki yıl ile beş yıl arasında -çalışma izni olan bir vizeyle- yasal olarak yaşayanlar, süresiz oturum izni (indefinite leave to remain) için başvurabilir. Çalışma izninde kısıtlama olanlar (örneğin öğrenciler ve turist vizesi sahipleri) bu kapsam dışındadır ancak sürekli olarak 10 yıl İngiltere'de yasal olarak eğitim gören ve yaşayanlar süresiz oturum iznine başvurma şansına sahiptir.

Turist ve ziyaretçi vizelerinde bir yıl içinde en fazla 6 ay kalış hakkı olduğu için, süresiz oturum iznine başvuru yapılamaz.

Yasa dışı veya kaçak durumda olup, en az 20 yıl süreyle İngiltere'de bulunduğunu ispatlayanlar da süresiz oturum izni için başvuru yapabilirler.

TIER 1 ve TIER 2 vizesi ile bulunanlar "LIFE IN THE UK TEST" (İngiltere Tarih ve Yaşam Bilgisi Sınavı) 'dan geçmek ve İngilizceyi Avrupa Dil Seviyesi B1 düzeyinde bildiğini ispatlamak zorunludur.

Süresiz oturum iznine sadece İngiltere'de fiziken bulunanlar başvurabilir.

Süresiz oturum iznine başvuru yaparken, İngiltere'yi sürekli mesken olarak kabul etmek ve İngiltere'de sürekli yaşama niyetini ispatlamak gerekir. Bunun için bir yılda en fazla 90 gün, son beş yılda toplam en fazla 180 gün (TIER 1 vizesi sahipleri için her yıl için en fazla 180 gün) İngiltere dışında kalmak mümkündür. Bu sürelerden daha fazla İngiltere dışında kalınmış ise, İngiltere mesken edinilmediği gerekçesiyle başvuru red edilebilir. İngiltere dışında kalınan sürelerde bazı esneklikler vardır ve bunların dosya memuruna yeterince ve kanuna uygun şekilde açıklanması için profesyonel destek alınması önemle tavsiye edilir.

Ankara Anlaşması İş Kurma Vizesi ile İngiltere'de bulunanlar (ECAA2), 4 yıl sonunda ve bazı koşullardan muaf olarak başvuruda bulunabilirler. Örneğin, İngiltere'de kalınan sürede bir kısıtlama yapılmaz.

Süresiz Oturum İzninin Yararları

Süresiz oturum izni alındıktan sonra, kurallara uygun olmanız durumunda, devlet yardımlarından yararlanabilir, dilediğiniz işlerde hiç bir göçmenlik kısıtlamasına tabi olmadan çalışabilir, isterseniz kendi işinizi kurabilir, isterseniz hiç bir iş yapmadan yaşamınıza devam edebilirsiniz. Vizenizi uzatmak gibi başvuruda bulunmak zorunda değilsiniz, çünkü süresiz oturum izninde bir süre sınırlaması yoktur. Bu izin, artık İngiltere'de devamlı yaşayabileceğiniz anlamına gelir.

Ancak, unutulmaması gereken konu, süresiz oturum izninin, İngiltere'de yerleşik olunduğu sürece geçerli olduğudur. Bu izne sahip olanlar, ikametlerini bir başka ülkeye taşımaları veya İngiltere'den 6 aydan daha uzun süre ayrı kalmaları durumunda, süresiz oturum hakkını kaybedebilirler.

Adli Kayıt Belgesi

İngiltere'de süresiz oturum iznine başvuracaklarda, 6 Nisan 2011'den itibaren, kriminal veya adli bir suç işlenip işlenmediğine bakılacaktır. İşlenen suça göre, 10 yıla kadar süresiz oturum izninden mahrum kalınabilir.

Süresiz Oturum İznine Kimler Başvurabilir?

Süresiz oturum iznine başvurabilecek kategoriler ve gerekli kalış süreleri şu şekildedir:

Süre Kısıtlaması

Süresiz oturum izni alınması, İngiltere'de süresiz kalma hakkını verir ancak İngiltere dışında yaşamaya karar verirseniz ve İngiltere dışında 6 aydan fazla kalırsanız, süresiz oturum izni geçersiz hale düşer. Bu aşamada, İngiltere'ye gelmek için bir vize almanız (örneğin turist vizesi) gerekir. Süresiz oturum izninden doğan hakları kaybetmeniz durumunda, hiç bir işte çalışamaz, devlet yardımı alamaz ve İngiltere'de göçmenlik kontrolüne yeniden tabi olursunuz.

Süresiz oturumda İngiltere'den ayrı kalınabilecek 2 yıl kuralından habersiz her yıl yüzlerce kişi, süresiz oturum hakkını kaybetmekte ve izinleri iptal edilmektedir. Bu hakkı, bazı koşullarda geri almak mümkün olabilir. Bunun için profesyonel destek almalısınız. Detaylar için tıklayın

Hukuki Danışmanlık Hizmetimiz

Süresiz oturum izni başvurusunda firmamızdan profesyonel hukuki destek alabilirsiniz.

FAST TRACK (24 saatte hızlı vize): Bazı kategorilerde süresiz oturum iznine FAST TRACK başvurabilirsiniz. 

Süresiz oturum izni başvurularında avukatlık hizmetimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için tıklayın