x

Geri Dönen Yerleşimci

İngiltere'deki süresiz oturum hakkını yitirenlerin veya süresiz oturum izni belgesini (biometric enrolment card veya pasaporttaki vize pulu) kaybedenlerin, İngiltere'ye yeniden giriş yapabilmesi için (Returning Resident) 'Geri Dönen Yerleşimci' vizesine başvurması gerekir.

Süresiz oturum izni alan biri, bu hakkını sadece İngiltere'de yerleşik olması durumunda koruyabilir. İngiltere'deki ikametini bir başka ülkeye alması durumunda, süresiz oturum izni geçersiz olur. Normal koşullarda, İngiltere'den 6 aydan az ayrı kalanların hakları etkilenmez ancak 6 aydan daha uzun süre ayrı kalınması durumunda, bu hakları iptal olabilir. Bu durumda, yeniden vize alınması gerekir, bu vizeye 'Geri Dönen Yerleşimci' vizesi denir.

İngiltere'den 6 aydan daha uzun süreyle ayrı kalanların, yeniden süresiz oturum izni vizesi alabilmeleri için gereken koşullar şunlardır:

2 yıldan fazla süreyle İngiltere'den ayrı kalanların süresiz oturum izinleri tümüyle geçersizdir. Bu durumda olanlara, bazı durumlarda yeniden süresiz oturum izni verilebilir: Örneğin: İngiltere'de yaşamlarının büyük kısmını geçirmiş veya İngiltere'de güçlü aile bağı olması gibi nedenler kabul edilebilir. Ancak, ne kadar süreyle İngiltere'den ayrı kalınmış ise, yeniden izin almanın o kadar güç olacağı unutulmamalıdır.

Yeniden süresiz oturum izni alamayanlar, İngiltere'ye gidebilmek için (eğer vize alması gereken bir ülke vatandaşı iseler) vize almak zorundadır. Örneğin turist vizesi.

Süresiz oturum izni sahiplerinin, ellerindeki hakkı korumalarının tek yolu, İngiltere'de sürekli yerleşik olmalarına bağlıdır. Ayrıca, çok ciddi suçlara karışmak veya politik bir nedenle ellerindeki hakkı kaybetmeleri her an söz konusu olabilir. Bunu önlemenin tek yolu, Birleşik Krallık vatandaşlığı edinmektir. Vatandaşlık edinilmediği sürece, süresiz oturum iznini belirli bazı nedenlerden dolayı kaybetme riski sözkonusu olabilir.

Hukuki Danışmanlık Hizmetimiz

Geri dönen yerleşimci vizesi başvurusunda firmamızdan profesyonel hukuki destek alabilirsiniz.

Avukatlık hizmetimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için tıklayın