x

Portekiz Vatandaşlığı

Dünya'nın en ekonomik ve en çok tercih edilen oturum ve vatandaşlık programı…

Portekiz'in Altın Vize programı, 2012'de Portekiz hükümetince, ülkeye yabancı sermaye çekme amacıyla uygulamaya konulan ve yabancılara oturum izni ve vatandaşlık sunan bir programdır. Uluslararası literatürde 'GOLDEN VISA' olarak bilinen Altın Vize programı, yabancı yatırımcılara konut almaları karşılığında oturum izni sağlar. Bu programda, belli bir süre sonunda (6 yıl), Portekiz Vatandaşlığı'na başvurmak mümkündür.

Aranılan Yatırım Tutar

En az 500 bin Euro değerinde gayrimenkul alınması gerekir. Alınacak gayrimenkul, konut veya işyeri ya da her ikisinin karışımı şeklinde olabilir. Toplam değeri en az 500 bin Euro olması koşuluyla, birden fazla sayıda konut veya işyeri alınabilir. İlk 500 bin Euro'luk kısmın yatırımcı tarafından nakit olarak karşılanması koşuluyla, 500'binden sonraki kısım banka kredisi olabilir.
Satın alınan konutlarda yaşamak zorunlu değildir. İsteyenler yatırım yaptıkları konutları kiraya verebilirler. Yıllık kira geliri, bölgeye ve yatırım yapılan binaya göre değişmekle birlikte yıllık ortalama yüzde 4 civarındadır.

Yatırım miktarında bazı istisnalar vardır. 350 bin Euro ve hatta 280 bin Euro gibi daha düşük bir rakamlarla yatırım yapmak da mümkündür. Ancak, 350 bin Euro'luk yatırım için için satın alınan gayrimenkulun en az 30 yıllık bir binada olması gerekir. 280 bin Euro'luk yatırım için aranılan koşul, hem 30 yaşından büyük olması hem de binanın kırsal bir bölgede, düşük nüfus yoğunluğuna sahip bir yerleşim merkezinde olması gerekir.

Yatırımcının Portekiz'deki 'Altın Vize' başvuru sürecinin her adımında, Coates Global Lizbon ofisindeki Avukatlarımız yatırımcıya gerekli kolaylıkları sağlar. Yatırımcı havaalanında karşılanıp, kalacağı otele bırakılır ve tüm işlemler boyunca yatırımcının Avukatı olarak kendisine hukuki destek verilir. Lizbon ofisimizde, Türkçe bilen uzmanlarımız da görev alabilmektedir.

Aranılan Koşullar

Yapılan yatırım, 5 yıl süreyle elde tutulmalıdır. Satın alınan konut veya işyerleri kiraya verilip kira geliri elde edilebilir. Yatırımcı Portekiz'de yaşamak zorunda değildir. Ancak, yılda ortalama 7 gün Portekiz'de bulunmak zorundadır.

Prosedür

Portekiz'de gayrimenkulun seçilmesi ve 'Altın Vize' başvurusuna resmen başlanması için yatırımcının sadece 1 haftalığına Portekiz'e gelmesi yeterlidir.

Yatırımcı, satın alacağı gayrimenkulleri kendisi doğrudan seçebileceği gibi, Coates Global Lizbon ofisinin düzenlediği yatırım turlarına katılarak da seçebilir. Gayrimenkule karar verildiğinde, Coates Global Lizbon ofisindeki Avukatlarımız, seçilen gayrimenkulun gerçek değer tespitini, bina üzerinde ipotek olup olmadığını ve binanın durumunu araştırır. Avukatların temiz raporu vermesi ve değer tespitinin satın alınacak rakam ile örtüşmesi durumda gayrimenkulun alım satımıyla ilgili yasal prosedür tamamlanır ve yatırımcının 'Altın Vize' başvurusuna geçilir.

'Altın Vize' başvurusu Lizbon'daki SEF – Portekiz Göçmenlik Teşkilatına gidilip parmak izi verilerek başlatılır. Bu aşamadan sonra yatırımcı Portekiz'den ayrılabilir. Dolayısıyla, işlemler yatırımcı Portekiz'den ayrılması durumunda da devam edebilir. Altın Vize'si onaylanan yatırımcı ve aile bireylerine, oturum kartları özel kurye ile gönderilir.

'Altın Vize' yani Portekiz Oturum Kartı, ilk etapta bir yıl süreli geçerlidir ancak bu süre sonunda 2'şer yıllık periyodlarla toplam 5 yıla kadar uzatılabilir. 5. yılın sonunda yatırımcı ve ailesi, kalıcı oturuma hak kazanır. Kalıcı oturum alındıktan 1 yıl sonra, Portekiz Vatandaşlığına başvurulabilir. Portekiz vatandaşlığına başvuru için, orta düzeyin altında Portekizce bilmek yeterlidir.

Coates Global, Portekiz'in başkenti Lizbon'daki kendi ofisinden hizmet sunmaktadır. Türk, İngiliz ve Portekizli uzman kadrosu ile müşterilerine sadece göçmenlik konusunda değil, aynı zamanda Portekiz'de yaşama, ev alımı ve satımı konularında da destek sağlamaktadır.

Maliyetler

Portekiz 'Altın Vize' başvurusunda, yatırım yapılacak gayrimenkul dışında, konut alım satım vergisi, noter ve tapu kayıt masrafları ile avukatlık ücretleri de yatırımcı tarafından ödenir. Bu giderlerin toplamı, alınan gayrimenkulun toplam değerinin %8 ile %10'u arasında değişmektedir ve bunların içinde en önemli kalem, ortalama %6 ile %7 arasında değişen alım satım vergisidir.

'Altın Vize' başvurularında her bir aile bireyi için toplamı €5,662.60 olan ve 2 farklı yere ödenen başvuru ücretleri de yatırımcı tarafından ödenir.

Aile Bireyleri

Yatırımcılar, 'Altın Vize' başvurusuna eşlerini ve 18 yaşından küçük çocuklarını da dahil edebilirler. 18 yaşından büyük çocuklar ise, ailelerine maddi anlamda bağlı olmaları ve yüksek eğitim alıyor olmaları koşuluyla aileleriyle birlikte başvurabilirler.

Portekiz 'Altın Vize' Programı Neler Sunuyor?

Portekiz Golden Visa avukatlık hizmetimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için tıklayın