x

Malta Vatandaşlığı

Malta Bireysel Yatırımcı Programı (MIIP - Maltese Individual Investors Programme), ilk olarak Kasım 2013'te tanıtılmış ve Avrupa Birliği komisyonundan onay aldıktan sonra 2015'den itibaren yatırımcı kabul etmeye başlamıştır.

Bu programın amacı, Malta'da yatırım yapmak isteyenlere, 12 ay içinde hızlandırılmış Malta vatandaşlığı sunmaktır. Yatırımcılar, Malta vatandaşı olarak, İngiltere dahil tüm Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım ve çalışma hakkına sahip olurlar. Program, Avrupa Birliği komisyonunca sadece 1800 yatırımcı ve bunların aile bireylerini kapsayacak şekilde onaylandığı için, yatırım yaparak vatandaş olanlar, nesilden nesile aktarılabilecek vatandaşlık hakkını da elde ederler.

Avantajları:

Malta vatandaşı olmanın avantajı, benzer şekilde ikinci vatandaşlık sunan diğer ülkelerle kıyaslanmayacak derecede önemlidir, çünkü:

Başvuru Koşulları

Aşağıdaki tüm koşulların sağlanmış olması gerekir.

  1. En az 18 yaşında ve sağlıklı olmak; ve
  2. Sabıkalı olmamak; ve
  3. Malta Pasaportu onaylanana kadar yıl boyunca 4 kez giriş çıkış yaparak en az 28 gün Malta'da yaşamak; ve
  4. Değeri en az 350 bin Euro olan ve en az 5 yıl süreyle tutulacak bir gayrimenkul satın almış olmak veya 5 yıllık bir süre için yılda en az 16 bin Euro kirayla bir ev veya daire kiralamış olmak; ve
  5. En az 650 bin Euro tutarında bir rakamı, Malta Ulusal Gelişim ve Sosyal Fonuna bağışta bulunmak; ve
  6. En az 150 bin Euro tutarında bir rakamı, en az 5 yıl süreyle Malta devlet hazine bonosu yatırmak veya hisse piyasasında değerlendirmek; ve
  7. Özel sağlık sigortası yaptırmış olmak

Ana Başvurucuya katılabilecek aile bireyleri

Eşler, 18 yaşından küçük çocuklar, evli olmayan 18-26 yaş arası çocuklar ve 55 yaşından büyük olan ve maddi olarak aile reisine bağlı olan anne/babalar, ana başvurucu ile birlikte başvurabilir. Eşler ve 18 yaşından küçük her bir çocuk için kişi başına 25 bin Euro, 18 yaşından büyük diğer aile bireyleri için kişi başına 50 bin Euro ek bağış istenir.

Diğer Masraflar

Sabıka kaydının araştırılması, pasaport harcı, banka masrafları ve diğer yasal masraflar için, ana başvurucudan 8200 Euro, Eşlerden 6500 Euro ve 13-17 yaşlar arası her bir çocuktan 4500 Euro, 13 yaş altı çocuklardan 500 Euro ve diğer aile bireylerinden her birinden 6500 Euro alınır.

Ücretlere tüm başvucular için sabit olan ve bir defalık alınan Avukatlık ve acenta ücreti de eklenir.

Detaylı bilgi ve avukatlık ücretlerimiz hakkında bize yazmak için tıklayın