x

Kıbrıs Vatandaşlığı

Avrupa Birliği Pasaportu'na sahip olabilmenin en hızlı yolu…

Yatırımcılara Kıbrıs Vatandaşlığı programı, gayrimenkul alarak veya yatırım yaparak, Avrupa Birliği pasaportuna en hızlı erişimi sağlayan programdır. Bir başka ifade ile Kıbrıs'ta yatırım yaparak, ortalama 3 ay içinde tüm AB ülkelerinde sınırsız seyahat, serbest dolaşım, tam çalışma ve sosyal yardımlara erişim hakkına sahip olunabilir.

Aranılan Yatırım Tutarı

3 ay gibi çok kısa sürede Avrupa Birliği pasaportu sağlaması nedeniyle, Kıbrıs Vatandaşlık programı, yüksek yatırım yapabilecek düzeyde olan yatırımcılar için dünyanın en popüler programıdır.
Kıbrıs Vatandaşlığı için en geçerli 2 yatırım türü vardır.

Kıbrıs Pasaportu alındıktan sonra, yapılan yatırım en az 3 yıl süreyle daha tutulmaya devam edilmelidir. 3. yılın sonunda yatırım miktarı 500 bin Euro'ya düşürülebilir.

Yatırım, yatırımcının kendi kişisel hesabından yapılabileceği gibi, yatırımcının hissesinin olduğu bir şirket hesabından da yapılabilir.

Prosedür

Kıbrıs vatandaşlığına başvuru yapmadan önce, mutlaka yatırım için bağlayıcı sözleşmeler yapılmalı ve yatırım yapılacak tüm para Kıbrıs'a transfer edilmelidir.İşlemlere başlamak için Kıbrıs'a gitmek veya Kıbrıs'ta yaşıyor olmak zorunlu değil. Tüm işlemler, Atina veya Londra'daki Kıbrıs temsilciliklerinden de yapılabilir.

Maliyetler

Gayrimenkule yapılan yatırımlarda, gayrimenkul bedelinin ortalama %10'u civarında maliyetler oluşur. Bunlar, alım satım vergileri, Pasaport Başvuru ücretleri, Hükümet Harçları, Noter ve Avukatlık bedellerini kapsar.

Bunun dışında, gayrimenkul eğer yeni tamamlanmış bir inşaat ise, 200m2'ye kadar olan ilk konutta %5, sonraki konutlarda (veya ticari binalarda) %19 KDV ödenmelidir. İkinci el binalarda KDV yoktur.

Devlet tahvillerine yapılan yatırımlarda, sadece €50,000 tutarında Avukatlık masrafı ve her bir aile bireyi için ortalama €6,000 hükümetin aldığı vatandaşlık başvuru ücreti vardır.

Aile Bireyleri

Yatırımcılar, Kıbrıs Vatandaşlığı başvurusuna eşlerini ve 18 yaşından küçük çocuklarını da dahil edebilirler. 18 – 26 yaşları arasındaki yetişkin çocuklar ise, bekar olmaları, ailelerine maddi anlamda bağlı olmaları ve yüksek eğitim alıyor olmaları koşuluyla aileleriyle birlikte başvurabilirler.

Kıbrıs Vatandaşlık Programı Neler Sunuyor?

Detaylı bilgi ve avukatlık hizmetlerimiz için bize ulaşın