x

TIER 1 Girişimci (Entrepreneur)

TIER 1 kategorisi altında yer alan 'Entrepreneur' (Girişimci) vizesi, Ingiltere'de kendi işini yapmak isteyen girişimcilere yöneliktir. Bu vize ile, kendiniz yeni bir iş kurabilir veya mevcut bir işi devir alabilirsiniz. Bir veya birden fazla işle ilgilenebilirsiniz. Göçmenlik Kanununa göre, bu vize ile Ingiltere'de bulunurken, işinizin gerekleri ile aktif olarak ilgilenmek durumundasınız. Bir başka ifade ile, işi kurduktan sonra işin yönetimini bir başkasına bırakamazsınız.

Türk Vatandaşları, 1971'deki göçmenlik yasasında yer alan ve çok daha basit olan 'iş kurma vizesine' Ankara Anlaşması üzerinden başvurabilirler.

Koşullar

İngiltere'de yeni kuracağınız veya devralacağınız işe en az 200 bin sterlin yatırım yapmak zorundasınız. Yatırım tutarı ile ilgili puanları alabilmeniz için:

Göçmenlik Kanununda EK B ve C'de istenilen dil ve mali yeterlilik kuralları gereği, İngiltere'de kendinize yetecek paranız olmalı ve İngilizce'yi yeterli düzeyde konuşabildiğinizi ispatlamalısınız.

2014 ve 2015 yıllarında bu vize türünde çok sayıda yasal değişikliğin yanısıra yönetmelik değişiklikleri de yapılmıştır. Yapılan değişiklikler ile, vize başvurularında suistimallerin önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtilmekle birlikte, bu değişiklikler neticesinde vize başvurularında yüzde 65'i aşan red oranlarıyla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle, bu vize türüne başvuranların çok ciddi profesyonel destek almaları ve konusunda uzman avukatların bilgisine başvurmaları önemlidir.

TIER 1 Girişimi (Entrepreneur) vizesi, ilk olarak üç yıl için onaylanır. Bu süre sonunda, İngiltere'de 2 yıllık uzatım için başvurmanız gerekir.

İngiltere'de vize uzatımı için bu kategoride istenilen koşullar şunlardır:

Uzatma için gerekli yukarıdaki koşulları sağlarsanız, vizeniz 2 yıl daha uzatılır.

Toplam 5 yıl vize süreniz sonunda, süresiz oturum iznine (indefinite leave to remain as a Tier 1 (Entrepreneur) başvurabilir ve süresiz oturum izni aldıktan 12 ay sonra vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

Türk Vatandaşları

Türk Vatandaşları, TIER 1 (Entrepreneur) Vizesi yerine, daha kolay ve daha avantajlı olan ECAA - Ankara Anlaşması vizesine başvurabilirler.

Aile Bireyleri

TIER 1 Girişimci vizesine sahip olanların eş ve çocukları, vize sahibi ile birlikte İngiltere'ye gelmek üzere, TIER 1 (Dependant) vizesine başvurabilir. TIER 1 eş ve çocukları, 5 yıllık süreç sonunda önce süresiz oturum izni başvurusunda ve ardından 12 ay sonra, vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Hukuki Danışmanlık Hizmetimiz

İngiltere'den veya Türkiye'den yapılacak yapılacak TIER 1 Vizesi başvurularında, firmamızdan profesyonel hukuki destek alabilirsiniz.

Avukatlık hizmetimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için tıklayın