x

Şirket Temsilcisi (Sole Representative)

İngiltere ile ticari bağları olan yabancı şirketler, İngiltere'de kendilerini temsil etmek üzere, çalışanlarından birini İngiltere'ye gönderebilir. Bunun gerçekleşmesi için, şirketin en az 1 yıl önce kurulmuş olması, temsilcinin İngiltere'ye gönderilmesi için mantıklı ve kabul edilebilir gerekçeler olması ve firmanın yurtdışında temsilci çalıştıracak maddi güce sahip olması gerekir.

Temsilci gönderilmesi için gerekçelerin çok iyi açıklanması zorunludur, aksi halde, temsilci adayının İngiltere'ye bir şekilde göç etmesinin sağlanmaya çalışıldığı izlenimi doğabilir.

İngiltere'ye temsilci göndermesi için ayrılacak bütçe, firmanın ölçeğine, ticaret kapasitesine ve karlılığına uygun olmalıdır. Küçük işletmelerin veya İngiltere ile ciddi boyutlarda iş yapmayan firmaların, temsilci göndermeleri için gereken ticari mantık detaylı olarak sorgulanır. Temsilcinin İngiltere'ye gitmesinden sonra, firmanın iş yoğunluğu İngiltere'de odaklanmaya devam edebilir ancak temsilcinin İngiltere'ye gitmesi, firmanın operasyon merkezinin İngiltere'ye kaymasına neden olmamalı ve İngiltere'de yerleşik sürekli bir işletme olacağı izlenimi uyandırmamalıdır.

Temsilci adayı, kıdemli ve firma bünyesinde üst düzey görevde çalışan biri olmalıdır. Kayda değer bir zaman boyunca firmanın yurtdışı işlerinde çalışmış, firmanın işine, işleyişlerine ve prosedürlerine yatkın olmalıdır. Bu şart kişi özellikle bu işte görevlendirilmek üzere işe alınmış ise aranmayacaktır; eğer böyle bir durum varsa başvuru sahibi göreve uygun olduğunu kanıtlayan geçmiş deneyimlerini belgelemelidir.

Temsilci, sadece kendisini gönderen firma adına İngiltere'de bulunabilir ve o firma için çalışabilir. Kendisine ödenen maaşların vergileri tam ve eksiksiz olarak yatırılmalıdır. Firma sadece 1 kişiyi temsilci olarak gönderebilir. Temsilcinin yanında ikinci bir temsilcinin İngiltere'ye gitmesine izin verilmez.

Temsilci vizesi firma sahipleri veya yöneticileri için değildir. Kurallar İngiltere'de temsilci olacak adayın, firmanın sahibi, hisse sahibi müdürü ya da hisse çoğunluğuna sahip ortaklardan biri olmasına izin vermemektedir. Aile şirketlerinin, aileden birini temsilci olarak göndermesi durumunda, bunun nedenleri çok daha titizlikle araştırılır ve gönderilmek istenen kişinin deneyim ve nitelikleri uygun değilse genellikle vize verilmez.

Temsilci vizesi başlangıç olarak genellikle 3 yıllık verilir. İlk 3 yıldan sonra vizenin 2 yıl daha uzatılması için başvuru yapmak mümkündür. Bu başvuru İngiltere'de bulunurken yapılabilir. Beşinci yılın sonunda, temsilciye halen ihtiyaç varsa; temsilci süresiz oturum izni için başvurabilir. Süresiz oturum izni alındıktan 1 yıl sonra, temsilci ve ailesi, isterlerse Vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Aile Bireyleri

Adayın eşi ve 18 yaşından küçük çocukları da ona bağımlı kişiler olarak başvurabilirler ve adayla birlikte İngiltere'ye gidebilirler ve istedikleri herhangi bir işte çalışma hakkına sahip olurlar.

Hukuki Danışmanlık Hizmetimiz

İngiltere dışından yapılacak TEMSİLCİ (sole representative) Vizesi başvurularında, firmamızdan profesyonel hukuki destek alabilirsiniz.

Avukatlık hizmetimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için tıklayın