x

Right of Abode (Yerleşme Hakkı) Belgesi

Right of Abode, İngiltere'de (Birleşik Krallıkta) hiç bir kısıtlama olmaksızın, yerleşme, yaşama ve çalışma hakkı olanlara verilen bir tanımlamadır. Türkçeye yerleşme hakkı olarak çevrilebilir. 'Right of Abode' belgesi, belge sahibinin, İngiltere'ye hiç bir kontrole tabi olmadan giriş çıkış yapabileceğini, kısıtlama olmaksızın istediği işte çalışabileceğini ve İngiltere'de istediği kadar yaşayabileceğini ispatlar.

Birleşik Krallık vatandaşları veya vatandaşlık başvurusunda bulunmadığı halde, Birleşik Krallık vatandaşı olma hakkı olanlar, "Right of Abode" yani yerleşme hakkına sahiptir. Örneğin, 1 Ocak 1983'ten önce İngiltere'de doğmasına rağmen, Birleşik Krallık pasaportu almamış olanlar veya mevcut vatandaşlığı çifte vatandaşlığa izin vermediği için Birleşik Krallık vatandaşlığına başvurmamış olanlar, Right of Abode sertifikası ile İngiltere'de yerleşme hakkını ispatlayabilirler.

Kısaca Right of Abode sertifikası, Birleşik Krallık vatandaşı olmasına rağmen pasaportu olmadığı için ispatlayamayanlar ile, Vatandaşlık hakkı olmasına rağmen vatandaşlığa başvurmamış olanların alabilecekleri bir belgedir. Bu belge ile, Avrupa Birliği sınırları içinde seyahat etmek, yaşamak ve çalışmak da mümkündür.

Right of Abode belgesi, İngiltere dışında Birleşik Krallık misyonlarından; İngiltere içinde İçişleri Bakanlığı'na başvurularak edinilebilir.

Avukatlık hizmetimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için tıklayın