x

Ankara Anlaşması - Türk İşçi Vizesi

Ankara Anlaşması altında yer alan Türk İşçi Vizesi, İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın yönetmelik tanımlarında ECAA1 'Turkish Employed' veya 'Turkish Worker' olarak adlandırılmaktadır.

ECAA1 Turkish Employed vizesi, sadece İngiltere'de bulunan ve vizesi bir işte çalışmaya izin veren Türk Vatandaşlarını ilgilendirmektedir. İngiltere dışında örneğin Türkiye'de ikamet eden Türk Vatandaşlarını kapsamaz.

İngiltere'de çalışmaya izin veren geçerli vize sahipleri dilediklerinde vizelerini ECAA1 Turkish Employed vizesi ile değiştirebilirler. Çalışmaya izin veren vizeler, tüm work permit vizelerinin yanısıra, bazı öğrenci vizeleri ve aile bireylerine verilen eş veya çocuk vizeleridir. Bu vizelerden birine sahip olup, en az 12 ay aynı işyerinde çalışanlar, bunu ispatlamaları durumunda Türk İşçi vizesine geçiş yapabilirler.

Türk İşçi Vizesi, İngiltere'de diğer vizelerdeki haklarını kaybedenler için adeta bir kurtuluş umudu olmuştur. Örneğin, öğrenci vizesi sahipleri, okulları bittikten sonra Türkiye'ye geri dönmek yerine, şartları uygun ise yani en az 12 ay aynı işyerinde çalışmış iseler, Türk İşçi Vizesine geçiş yapabilmektedir. Aynı şekilde, İngiltere'de eş vizesi ile bulunurken, çeşitli sebeplerden evliliği sonlandırmak zorunda kalanlar, evlilik vizeleri geçersiz olduğundan Türkiye'ye dönmek yerine, Türk İşçi vizesine başvurabilmekteler. Ancak başvuru için, mevcut vizenin bir işte çalışmaya izin veriyor olması gerekir. Kaçak ve yasa dışı çalışanların başvuruları mümkün değildir.

Türk İşçi Vizesi, vize sahibine İngiltere'de sponsor bulmaksızın çalışmasına olanak sağlar. Çalışma türü, haftalık çalışma saati ve aldığı maaşta herhangi bir limit söz konusu değildir. Haftada 1 saat veya 45 saat çalışıyor olmak ya da haftada 10 sterlin veya binlerce sterlin maaş alıyor olmak önemli değildir. Önemli olan herhangi bir işyerinde çalışıyor olmaktır.

Bu vize sahipleri, 21 yaşından küçük çocuklarını ve eşlerini yanlarına alabilirler.

Kalıcı Oturum İzni

ECAA1 Türk İşçi Vizesinde, kalıcı oturum izni, İngiltere'de 10 yıllık yasal sürenin sonunda verilmektedir. Bu süreye, Türk İşçi Vizesinden önceki vizelerin dönemleri de dahil edilebilir.

İngiltere'de iseniz ve ECAA1 vizesine başvurmak ya da ECAA1 vizenizi uzatmak için gerekli nitelikleri taşıyorsanız, Avukatlık hizmetimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için tıklayın