x

Yasal Dayanak

1963 Ankara Anlaşması, Avrupa Birliğinin temeli olan Avrupa Topluluğu'na üye olan ülkeleri, topluluğa üyelik tarihine göre bağlamaktadır. İngiltere, 1973'te AB'ye üye olduğunda, 1963 Ankara Anlaşmasını resmen tanımış oldu. Bu bağlamda, İngiltere'nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, ticaret ve çalışma ile ilgili alanlarda 1973'teki mevcut hukuk kurallarını uygulaması zorunlu hale geldi.

İngiltere'de 1973'te geçerli olan Göçmenlik Yasası, 1971 Göçmenlik yasasıdır. Dolayısıyla Ankara Anlaşması vizelerinde, 1971 tarihli göçmenlik yasası baz alınmaktadır. 1971 göçmenlik yasasında, ülkeye giriş kuralları HC509 (Control on Entry), vize uzatım kuralları ise HC510 (Control after Entry) altında belirlenmiştir. Dolayısıyla, Ankara Anlaşmasında esas alınan yasa maddeleri, 1973 Business Rules HC509 ve 1973 Business Rules HC510 altında verilmektedir.

Bu yasa maddelerinde, İngiltere'de iş kurmak isteyen yabancılara, sermaye koşulu getirmeksizin iş kurma izni sağlanmaktaydı. Ancak bu yasa, 1982'de değiştirilerek, bugünkü hali olan ülkeye en az 200.000 sterlin sermaye getirme şartı getirildi.

Ankara Anlaşmasının, stand-still yani anlaşmaya taraf olan ülkelerin, mevcut yasalarını anlaşmaya imza atmış ülkelerin vatandaşlarının aleyhine değiştiremeyeceği koşulunu taşımaktadır. Bu koşul, yaygın tanınan ismiyle Ankara Anlaşması vizesini (yasal tanımıyla, ECAA Turkish Businessperson - Türk İşinsanı vizesini) ortaya çıkardı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office), ECAA vizesinin Türk Vatandaşlarına uygulanmasını, Türkiye'nin henüz Avrupa Birliği'ne üye olmadığını veya üye olmak için bir tarih açıklanmadığını ileri sürerek uzun bir süre ertelemeye çalışmıştır. ECAA vize başvurularının red edilmesi, İçişleri Bakanlığı ile Türk Vatandaşları arasında bir hukuk savaşına dönüşmüş ve Avrupa Adalet Divanı konuya son noktayı koymuştur.

Şu anda, İngiltere İçişleri Bakanlığı, ECAA Ankara Anlaşması vizesinin Türk Vatandaşlarına verilmesini kabul etmiştir. Vize Başvuruları Türkiye'den ve İngiltere'den yapılabilmektedir.

1963 Ankara Anlaşması, çok açık ve net bir şekilde, Türk Vatandaşlarına hukuki haklar vermektedir ve yine aynı anlaşmaya göre, bu hakların geri alınması veya iptal edilmesi veya yeni bir yasa ile değiştirilmesi mümkün değildir. Bir başka ifadeyle, Avrupa Birliği'ni oluşturan hukuki koşulların temeli olan 1963 Ankara Anlaşması'ndan feragat etmek gerekir ki, bu da AB'nin şu anda geldiği noktada pek mümkün değildir.

1973'te geçerli olan göçmenlik hukukunda ilgili yasal maddeler şunlardır:

ENTRY CLEARANCE (İNGİLTERE DIŞINDAN YAPILAN VİZE BAŞVURULARI)

HC509 Paragraf 31: İngiltere'de kurulu bir işe ortak olacaklar için yasal düzenlemeler burada belirtilmektedir.

Paragraph 31 of HC509:

HC509 Paragraf 32: İngiltere'ye iş kurmak üzere gelmek isteyenleri ilgilendiriyor ve bunlarla ilgili yasal düzenlemeler belirtiliyor.

Paragraph 32 of HC509:

 

Ankara Anlaşmasına başvuru yapmak, Avukatlık hizmetlerimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için tıklayın

KAMUOYUNDA AYDOĞDU DAVASI OLARAK BİLİNEN DAVADA, İNGİLTERE YÜKSEK MAHKEMESİ ANKARA ANLAŞMASINDA OLANLARA VE AILE BIREYLERINE KALICI OTURUM VERİLMESİNE GEREK OLMADIĞINA HÜKMETMİŞTİR. BU KARAR SONRASINDA İNGİLTERE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, 16 MART 2018 TARİHİ İTİBARIYLA ANKARA ANLAŞMASINDA KALICI OTURUMLARI KALDIRMIŞTIR.

BAKANLIK, ANKARA ANLAŞMASI İLE İNGİLTERE'DE BULUNANLARIN KALICI OTURUMLARINA YÖNELİK YENİ BİR YÖNETMELİK HAZIRLIĞINDADIR. BU YÖNETMELİK İLE KALICI OTURUMLARIN 4 YERİNE 5 YILDA ONAYLANMASI VE BAŞVURU ESNASINDA BİR ÜCRET ALINMASINA KARAR VERİLECEĞİ TAHMİN EDİLMEKTEDİR.

ANKARA ANLAŞMASI VİZELERİNDE KALICI OTURUM DIŞINDAKİ BAŞVURULAR TÜRKİYE VE İNGİLTERE'DEN SORUNSUZ DEVAM ETMEKTEDİR.