x

Vize Uzatımı ve Vatandaşlık

ECAA (European Community Association Agreement)

İlk vize (1 yıl) -> Uzatım Vizesi (3 yıl) -> 4. yılın sonunda süresiz oturum izni -> 5. yıl sonunda vatandaşlık başvurusu

Ankara Anlaşmasında ilk olarak 12 aylık vize verilir. Birleşik Krallık’daki ilk 12 ay bitmeden, en erken 1 ay öncesinde, uzatım vizesine başvurulur (Further leave to remain). Uzatım vizesi maksimum 3 yıla kadar onaylanır. Ancak bu uzatım başvurusunun onaylanabilmesi için, kurulan işten ilk 12 ayda ana başvurucuya ve varsa tüm aile bireylerine yetecek ölçüde gelir elde etmek ve aşağıdaki şartları yerine getirmiş olmak gerekir:

1. Ana başvurucu ve bağımlı aile bireyleri herhangi bir kamu fonundan yararlanmadan kendilerini finanse etmiş olmalıdır. 

2. Ana başvurucu, işin yönetiminde ve ilerlemesinde aktif olarak yer almış ve bu süre boyunca başka bir işte çalışmamış olması gerekir.

3. İşin vize uzatım aşamasında halen varolması, varolmaya devam edecek olması ve ticaret yapmayı sürdürmek için yeterli maddi olanağın olması gerekir.

4. Eş ve/veya çocukların çalışarak elde ettiği gelirlere bağlı kalmadan, sadece ana başvurucunun elde ettiğini gelirin tüm aileye yetecek düzeyde olması gerekir.

İlk etapta verilen 1 yıllık vize ve daha sonra verilen 3 yıllık vize uzatım süresinin sonunda yani toplam 4. yılın sonunda süresiz oturum izni için başvuru yapılabilir.

Süresiz oturum izninin onayından 1 tam yıl sonra İngiliz vatandaşlığına geçiş için müracaat edilebilir.

Hukuki Destek

Ankara Anlaşmasına başvuru yapmak, Avukatlık hizmetlerimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için tıklayın

KAMUOYUNDA AYDOĞDU DAVASI OLARAK BİLİNEN DAVADA, İNGİLTERE YÜKSEK MAHKEMESİ ANKARA ANLAŞMASINDA OLANLARA VE AILE BIREYLERINE KALICI OTURUM VERİLMESİNE GEREK OLMADIĞINA HÜKMETMİŞTİR. BU KARAR SONRASINDA İNGİLTERE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, 16 MART 2018 TARİHİ İTİBARIYLA ANKARA ANLAŞMASINDA KALICI OTURUMLARI KALDIRMIŞTIR.

BAKANLIK, ANKARA ANLAŞMASI İLE İNGİLTERE'DE BULUNANLARIN KALICI OTURUMLARINA YÖNELİK YENİ BİR YÖNETMELİK HAZIRLIĞINDADIR. BU YÖNETMELİK İLE KALICI OTURUMLARIN 4 YERİNE 5 YILDA ONAYLANMASI VE BAŞVURU ESNASINDA BİR ÜCRET ALINMASINA KARAR VERİLECEĞİ TAHMİN EDİLMEKTEDİR.

ANKARA ANLAŞMASI VİZELERİNDE KALICI OTURUM DIŞINDAKİ BAŞVURULAR TÜRKİYE VE İNGİLTERE'DEN SORUNSUZ DEVAM ETMEKTEDİR.