x

Sağlanan Olanaklar

ECAA (European Community Association Agreement)

Aile Bireyleri

Ana başvucuruya ekonomik açıdan bağlı kişiler (eş ve 21 yaşından küçük çocuklar) Ankara Anlaşması altında bağlı aile bireyleri olarak İngiltere'ye gidebilirler. Aile bireyleri, diledikleri işlerde çalışma hakkına sahiptir. Ancak, ana başvurucular sadece kendi işlerinde çalışabilir.

Eğitim

İngiltere'de devlet okullarında zorunlu eğitim (İlk ve Orta öğretim) ücretsizdir. İngilizce bilmeyen çocuklar, okullar tarafından özel sınıflara alınarak, İngilizcelerinin hızlı gelişimi sağlanır.

Sağlık

NHS (Ulusal Sağlık Sistemi) tarafından sağlanan hastane, tedavi ve doktor hizmeti ücretsizdir. İlaç giderlerinde, her bir kalemde ilk 8 sterlinin üstü, NHS tarafından karşılanır.

Ev satın alma ve Mortgage

Diğer yerleşik kişiler ve İngiliz vatandaşlarından farklı değildir. Mortgage alırken, bankalar farklı kriterler uygulayabilir. İngiltere'de daha önce kredi geçmisi olmayanlar için mortgage zor olabikşr ancak ev bedelinin %25 veya üstünde depozito ödenmesi durumunda bazı bankalar mortgage onayı verebilir.

Hukuki Destek

Ankara Anlaşmasına başvuru yapmak, Avukatlık hizmetlerimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için tıklayın

KAMUOYUNDA AYDOĞDU DAVASI OLARAK BİLİNEN DAVADA, İNGİLTERE YÜKSEK MAHKEMESİ ANKARA ANLAŞMASINDA OLANLARA VE AILE BIREYLERINE KALICI OTURUM VERİLMESİNE GEREK OLMADIĞINA HÜKMETMİŞTİR. BU KARAR SONRASINDA İNGİLTERE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, 16 MART 2018 TARİHİ İTİBARIYLA ANKARA ANLAŞMASINDA KALICI OTURUMLARI KALDIRMIŞTIR.

BAKANLIK, ANKARA ANLAŞMASI İLE İNGİLTERE'DE BULUNANLARIN KALICI OTURUMLARINA YÖNELİK YENİ BİR YÖNETMELİK HAZIRLIĞINDADIR. BU YÖNETMELİK İLE KALICI OTURUMLARIN 4 YERİNE 5 YILDA ONAYLANMASI VE BAŞVURU ESNASINDA BİR ÜCRET ALINMASINA KARAR VERİLECEĞİ TAHMİN EDİLMEKTEDİR.

ANKARA ANLAŞMASI VİZELERİNDE KALICI OTURUM DIŞINDAKİ BAŞVURULAR TÜRKİYE VE İNGİLTERE'DEN SORUNSUZ DEVAM ETMEKTEDİR.