x

Eş ve Çocuk Durumu

Ankara Anlaşması altında yer alan İşinsanı Vizesinde, (Turkish Businessperson Visa), Ana Başvurucu kurduğu işten yeterli para kazanıyor ise (eğer henüz iş kurmadı ise, kuracağı işten yeterli para kazanana kadar kendisine ve aile bireylerine yetecek kadar maddi varlığı var ise), kendisine bağlı aile bireylerini İngiltere'ye getirtebilir.

1971 yasası, ataerkil dönemde hazırlanmış olsa gerek, ana başvurucuyu erkek, ve eşini de bayan olarak görmektedir. Dolayısıyla, yasa aile bireylerini eş (wife) ve çocuklar (children) olarak tanımlamaktadır. Ancak, doğal olarak bu günümüz hukuk diline, spouse (erkek veya bayan eş) şeklinde çevrilmektedir.

Ana başvurucunun İngiltere'ye getirebileceği bağlı aile bireyleri şunlardır:

İngiltere'deki aile bireyleri, diledikleri işte çalışma hakkına sahiptir. Okul çağındaki çocuklar devlet okullarında ücretsiz eğitim alırlar.

Aile bireylerinin Vize uzatımı, süresiz oturum izni ve vatandaşlık başvuru prosedürleri, ana başvurucu ile aynıdır.

Hukuki Destek

Ankara Anlaşmasına başvuru yapmak, Avukatlık hizmetlerimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için tıklayın

KAMUOYUNDA AYDOĞDU DAVASI OLARAK BİLİNEN DAVADA, İNGİLTERE YÜKSEK MAHKEMESİ ANKARA ANLAŞMASINDA OLANLARA VE AILE BIREYLERINE KALICI OTURUM VERİLMESİNE GEREK OLMADIĞINA HÜKMETMİŞTİR. BU KARAR SONRASINDA İNGİLTERE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, 16 MART 2018 TARİHİ İTİBARIYLA ANKARA ANLAŞMASINDA KALICI OTURUMLARI KALDIRMIŞTIR.

BAKANLIK, ANKARA ANLAŞMASI İLE İNGİLTERE'DE BULUNANLARIN KALICI OTURUMLARINA YÖNELİK YENİ BİR YÖNETMELİK HAZIRLIĞINDADIR. BU YÖNETMELİK İLE KALICI OTURUMLARIN 4 YERİNE 5 YILDA ONAYLANMASI VE BAŞVURU ESNASINDA BİR ÜCRET ALINMASINA KARAR VERİLECEĞİ TAHMİN EDİLMEKTEDİR.

ANKARA ANLAŞMASI VİZELERİNDE KALICI OTURUM DIŞINDAKİ BAŞVURULAR TÜRKİYE VE İNGİLTERE'DEN SORUNSUZ DEVAM ETMEKTEDİR.